UkrainianPolish

Театральне життя

ДРАМИ ЮЛІУША СЛОВАЦЬКОГО НА ТЕАТРАЛЬНИХ СЦЕНАХ УРАЇНИ

 

Віддавна в українських режисерів викликають зацікавлення драматичні твори Словацького. В 1913 році, на сцені Київського театру, вперше в Україні, трупою Миколи Садовського була поставлена трагедія "Мазепа" (в перекладі Хрущинського). Провідні ролі зіграли : Микола Садовський, Лесь Курбас та Євген Захарчук — актори, родом із Тер­нопільщини. Вистава ввійшла в історію національного театру як визначне худож­нє явище, як приклад талановитого освоєння твору зарубіжної драматургії.

В 1969 році на сцені Тернопільського обласного театру ім. Т. Г. Шевченка була поставлена драма Словацького "Балладина". Режисер Ярослав Геляс і акторський колектив театру: Майя Геляс, Іван Саєнко, Георгій Авраменко, Петро Ластівка, Павло Загребельний, Мирослава Хованець, Олена Коцюлим, Марія Лозовська, Ілля Биков — талановито передали ідею твору — боротьбу добра зі злом. Успіху вистави сприяло декоративне оформлення художника Михайла Стецюри, який відтворив мальовничі кременецькі пейзажі.


 111                      222
   Лесь Курбас    Київський театр       Микола Садовський 
                                                    
Павло Загребельний                                    Олена Коцюлим     Петро Ластівка
                                  
Ярослав Геляс   Тернопільський                           музично-драматичний  театр  Майя Геляс

 


 

Волинський театр (м. Луцьк)

 

              

 Драма Юліуша Словацького «Ксьондз Марек»                       у постановці Волинського театру імені Юліуша                 Словацького з Луцька на Замковій горі, на фоні                       руїн фортеці. Кременець, 28 травня, 1939 рік.

 

 

 Акторське життя на Волині періоду 1930-х років.

У міжвоєнний період на Волині активно розвивався театр. Якість вистав та костюмів нічим не поступалась столичним акторам.
Вистави презентували на луцькій сцені Волинського театру ім. Словацького під керівництвом режисера Олександр Родзєвіча.
Костюми та декорації виконані відповідно до тогочасної моди і ні чим не поступаються столичним. Після перегляду світлин стає зрозуміло, чому луцька трупа користувалась такою шаленою популярністю серед тогочасних глядачів не лише Волині. 
Свого часу режисерами театру в Луцьку був Іво Галл (1928-1930 рр.), Вацлав Малиновський (1932-1934), Леон Шиллер (1939). 
В 1931 році театр очолив режисер Олександр Родзєвіч, який перед тим здобув собі популярність постановками в кращих театрах Києва, Кракова, Вільно та Варшави. Саме в роки його керівництва луцький театр здобув почесну нагороду на конкурсі в Кракові. 
В 1938 році директором театру в Луцьку стає Януш Страхоцький, який до того працював актором в театрах Києва, Варшави, Москви та Львова. 
Фінансовими питаннями луцького театру опікувалась влада тодішнього Волинського воєводства. Щорічний бюджет театру становив близько 260 тисяч злотих. Крім того фінанси надходили і ззовні. 
До слова луцький театр навіть фінансувала дирекція Кременецького Ліцею, яка видавала по 10 тисяч злотих щорічно на потреби театру. В 1920-х роках до Луцька в трупу були запрошені кращі актори, які повинні були дати старт новому театру. 
Серед таких варто згадати Мілю Чайковську, Марію Вроновську, Гвідо Тшивдар-Раковського, Тадеуша Вархаловського. В першому сезоні театру 1925 року в Луцьку цілий рік виступала відома акторка Ірена Трапшо, запрошена зі Львова. 
Ліквідували Волинський театр ім. Ю. Словацького в 1939 року.

(Текст взято із посиланняhttps://www.volyn24.com/news/106038-aktorske-zhyttia-na-volyni-periodu-1930-h-rokiv-retro-foto)

 

 


 

                             Драми Юліуша Словацького на сцені Кременецького театру (1958-1959 р.р.)

 

 

Польський народний театр у Львові

Польський народний театр у Львові, що діє при Обласному будинку вчителя, заснований на зламі 1957/1958 років з ініціативи вчителя польської мови, шанувальника та знавця літератури і театру Петра Гаусфатера, який зібрав довкола себе випускників тодішніх трьох післявоєнних шкіл з польською мовою навчання – переважно своїх вихованців, з якими творив шкільні вистави.

З 1959 року колектив театру діє в Обласному будинку вчителя на вул. Коперника, 42, як самодіяльний народний театр, який підтверджує своє звання «народного» високим рівнем постановок та вистав. Протягом довгих літ існування театр гуртує не лише поляків, але також українців, євреїв, які проживають у Львові, забезпечуючи собі тривале співробітництво професіональних митців – композиторів, художників, хореографів.

У 1966 році після смерті Петра Гаусфатера художнім керівником театру стає Збігнєв Хшановський, пов’язаний із театром від першого виступу, який саме того року отримує диплом відділу режисури Вищої театральної школи при Московському театрі ім. Вахтангова. Від 1988 року Театр є частим гостем сцен Польщі. У 1993 році вирушає у своє перше турне до Англії, а у 1988 році – до Швеції.

Протягом своєї історії колектив та актори театру неодноразово були відзначені дипломами Львівської обласної ради, відділів культури міста та області, Міністерства культури України, а також Міністерства культури Республіки Польща, Президента Польщі, різних фестивалів. 

 

( Текст взято із посилання: https://zik.ua/news/2018/04/24/polskyy_narodnyy_teatr_u_lvovi_svyatkuie_svoie_60richchya_1311401 )


 

 

     Польський народний театр у Львові